flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

15 грудня день працівників суду, та початок судової реформи

14 грудня 2017, 17:45

12 лютого 2015 року парламент ухвалив ініційований Президентом Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», який став першим, але незначним кроком на шляху судової реформи. Закон повністю врахував 27 рекомендацій органів Ради Європи у судовій сфері, ще 21 рекомендацію було враховано частково.

Однією з переваг нового закону стало запровадження конкурсного порядку добору на всі суддівські посади, зокрема й у суди вищого рівня. Крім того, у кар'єрі кожного судді відтепер має ураховуватися його попередня діяльність (кількість прийнятих ним рішень, кількість скасованих рішень, загальне навантаження, відповідність стилю життя легальним доходам тощо). Відповідна інформація акумулюватиметься в суддівському досьє. Також передбачено систему регулярної оцінки суддів. Усі діючі судді повинні пройти «переатестацію» - так зване первинне кваліфікаційне оцінювання (тестування і співбесіду перед ВККС).

Позитивним стало підвищення відкритості діяльності суддів, адже, кожен отримав можливість здійснювати відеозапис судового засідання без спеціального дозволу суду, а усі без винятку судові рішення мають оприлюднюватися в єдиному державному реєстрі судових рішень.

У системі суддівського самоврядування законодавець відмовився від конференцій і рад суддів загальних і спеціалізованих судів, передбачивши, що організаційними формами суддівського самоврядування є лише збори суддів у кожному суді, Рада суддів України та з'їзд суддів України. Законом також вилучено положення щодо обов'язкової присутності посадових осіб, які не мають відношення до судової влади, у роботі органів суддівського самоврядування. З'їзд суддів у новому форматі відбувся у листопаді 2017 р.

Закон забезпечив пряме оскарження рішень вищих судів до Верховного Суду, розширивши одночасно підстави для такого оскарження. Верховний Суд отримав можливість переглядати справи не лише у разі неоднакового застосування норм матеріального, але й процесуального права - при оскарженні судового рішення, яке перешкоджає подальшому провадженню у справі або яке прийнято з порушенням правил юрисдикції або підсудності справ.

27 листопада 2017 року опублікований Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017 року №2147-УПІ, який набере чинності з дня початку роботи Верховного Суду та передбачає значні зміни не лише у судовій системі, але і у системі прокуратури, адвокатури тощо. Зокрема, запроваджує інститут конституційної скарги, вводить адвокатську монополію у судах, встановлює обов'язкове досудове врегулювання спорів тощо. Внесення змін спрямоване на подолання процесуальних проблем, які перешкоджають ефективному судовому захисту в Україні, удосконалення принципів судочинства (змагальності, диспозитивності, пропорційності) та процесуальних механізмів (розгляд справ, запобігання зловживанню правами, впровадження «електронного суду» тощо).

Склад Верховного Суду сформований, обрано голову Верховного Суду та його заступників. Знаменно, що 15 грудня 2017 року - саме в день професійного свята працівників суду Верховний Суд розпочне свою роботу.

Нині, коли наша держава йде шляхом побудови громадянського суспільства, важко переоцінити роль і місце в цьому процесі судової гілки влади. Адже саме суди забезпечують охорону прав і законних інтересів громадян, охорону правопорядку від злочинних й інших правопорушень, контроль за тим, щоб діяльність державних органів не виходила за правові межі.

Тому, створення дієвої системи правосуддя, яка гарантує надійний захист прав і свобод людини, утвердження загальнодемократичних засад судочинства, підвищення рівня правосвідомості в українському суспільстві, ставить перед нами нові вимоги і завдання та підіймає рівень нашої відповідальності за дії, що лежать в основі великої справи - відновлення довіри до судової влади.

Саме від самовідданої праці суддів та працівників суду великою мірою залежить дотримання та захист конституційних прав і свобод людини та громадянина.

Почесна й нелегка місія служіння правосуддю вимагає від нас, суддів та працівників судових органів, відповідальності, мудрості, досвіду, сумлінного виконання своїх обов'язків та виняткових особистих якостей: честі, гідності, відданості ідеалам справедливості, законності та добра. Без критичної маси носіїв цих людських і професійних чеснот жодна реформа, яку б благородну мету вона не переслідувала, залишиться нереалізованою.

Я знаю і вірю, що у суддівській спільноті, серед працівників апарату судів та судових установ, більшість тих, хто вірою та правдою служить людям і державі, тому жодні виклики, ризики, перестороги не стануть на заваді тим, хто дійсно бачить Україну великою правовою державою.

У день професійного свята я з усією повагою щиро бажаю всім нам здоров'я, добра та достатку, щастя й удачі, життєвої наснаги та нових здобутків у професійній діяльності, миру та радості у домівках і родинах.

Суддя Славутського міськрайонного суду Хмельницької області  Зеленська Вікторія Іванівна.